top of page

KPSS Sayacı Kamu Personel Seçme Sınavı

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı Nedir ?

KPSS, farklı niteliklere sahip kamu personeli alımlarında kullanılan bir sınavdır. Sınav, genellikle Türkçe, Matematik, Türkiye'nin ve Dünya'nın Coğrafyası, Tarih, Vatandaşlık, Anayasa Hukuku, Kamu Hukuku, İdare Hukuku, İktisat, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Çalışma Hukuku, Muhasebe gibi konulardan oluşur. Farklı kadrolar için farklı testler yapılabilmektedir.

 

KPSS'nin birkaç farklı türü vardır:

 

KPSS Lisans: Lisans mezunları için yapılan sınavdır. Kamu kurumları tarafından genel idari hizmetler, maliye, muhasebe, iktisat, çalışma ekonomisi, işletme, kamu yönetimi gibi kadrolarda görev alacak personel alımlarında kullanılır.

 

KPSS Öğretmenlik: Öğretmen adayları için yapılan sınavdır. Öğretmenlik mesleğine atanmak isteyen adaylar bu sınava girer.

 

KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi): Öğretmen adaylarının mesleki bilgi ve becerilerini ölçen bir testtir. Öğretmenlik mesleğine atanmak isteyen adaylar, KPSS ÖABT'ye de girmek zorundadır.

 

KPSS sınav sonuçları, adayların puanlarının hesaplanması ve kamu kurumlarına yerleştirme işlemleri için kullanılır. Her kurum, farklı puan türlerini ve kontenjanları dikkate alabilir. Sınav sonuçlarına göre adaylar tercihlerini yaparlar ve başarılı olanlar ilgili kadrolara atanma şansı elde ederler.

 

KPSS'ye hazırlık yapmak isteyen adaylar, genellikle genel yetenek, genel kültür ve mesleki bilgi konularını içeren ders kitapları, deneme sınavları, soru bankaları ve online kaynakları kullanır. Adaylar, konulara hakim olmak, soru çözme alıştırmaları yapmak ve sınav stratejilerini öğrenmek için düzenli bir çalışma programı izlemelidirler.

 

KPSS, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen adaylar için önemli bir adımdır. Başarılı bir hazırlık süreci ve iyi bir sınav performansı, kamu kurumlarına atanma şansını artırabilir.

2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

25 Ağustos 2023 (Salı)

KPSS Kamu Personel Seçme Sınav Sonuçları Tarihi

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı Tarihleri

2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

23 Temmuz 2023 (Pazar)

2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) 1.Gün

29 Temmuz 2023 (Cumartesi)

2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) 2.Gün

30 Temmuz 2023 (Pazar)

2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

6 Ağustos 2023 (Pazar)

bottom of page