top of page

YÖKDİL Sayacı Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı

2023-YÖKDİL/2 Sınav Başvuru Dönemi

 11 Temmuz 2023 (Salı)

Başlangıç

 17 Temmuz 2023 (Pazartesi)

Bitiş

2023-YÖK DİL/2 Sınav Günü

27 Ağustos 2023 (Pazar)

YÖKDİL Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı Nedir ?

Bu sınav, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından ortaklaşa düzenlenen bir yabancı dil seviye belirleme sınavıdır.  YÖK'ün 2017 yılında aldığı kararla duyurulmuş ve ilk olarak 26 Ocak 2017 tarihinde yapılmıştır.

 

YÖKDİL, Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) alternatif olarak geliştirilmiştir, ancak YDS'den önemli farklılıkları bulunmaktadır. Sınav süresi 180 dakika (3 saat) olup, 80 sorudan oluşmaktadır. Bu açıdan YDS'ye benzerlik göstermektedir. İngilizce alanında başlatılan sınav, "fen", "sağlık" ve "sosyal" olmak üzere üç farklı branşta yapılmaktadır.

 

YÖKDİL sınavında, Cloze Test, Cümle Tamamlama, Çeviri, Paragraf Tamamlama, Anlamı Bozan Cümle ve Paragraf gibi soru türleri bulunmaktadır. Bu soru türleri, öğrencilerin dil becerilerini farklı yönlerden değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Gelecekte, YÖKDİL'in Almanca, Fransızca ve Arapça gibi dillerde de uygulanacağı duyurulmuştur. Bu şekilde, sınavın kapsamı genişletilerek farklı dillerdeki yabancı dil becerilerini ölçme imkanı sağlanmış olacaktır.

 

YÖKDİL, öğrencilerin yükseköğretimde akademik çalışmalara katılmadan önce yabancı dil seviyelerini belirlemelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Sınav, akademik alanda başarılı olmak için gereken dil becerilerini değerlendirirken, aynı zamanda yükseköğretim kurumlarına yerleştirme süreçlerinde de kullanılmaktadır.

2023-YÖK DİL/2 Sınav Sonucu Tarihi

12 Eylül 2023 (Salı)

bottom of page