top of page

Zafer Bayramı Sayacı

30 Ağustos 2023 (Çarşamba)

Zafer Bayramı Nedir ?

Zafer Bayramı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her sene 30 Ağustos günü kutlanan resmi ve ulusal bir bayramdır. Bu bayram, 30 Ağustos 1922 tarihinde Atatürk'ün liderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz'un zaferle sonuçlanmasını anmak amacıyla düzenlenir.

Atatürk'ün başkomutanlığında gerçekleştirilen Büyük Taarruz, Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinir. Bu taarruzun başarıyla sonuçlanmasıyla Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş ve 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birlikleri daha sonra ülke sınırlarını terk etse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil etmektedir.

İlk olarak 1924 yılında Afyon'da "Başkumandan Zaferi" adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926 yılından beri Zafer Bayramı olarak adlandırılarak kutlanmaktadır. Bu bayram, Türk halkının bağımsızlık mücadelesindeki kararlılığını ve zaferini anma, milli birlik ve beraberliği pekiştirme amacı taşır. 30 Ağustos, Türk milletinin direniş ruhunu ve zafer azmini simgeler.

bottom of page